Mens udenlandske netbutikker henter milliarder i Danmark, er det kun hver 10. danske netbutik, der målretter salget til udlandet, oplyser business.dk.
Siden de første netbutikker opstod kort før årtusindskiftet, har netsalget taget markedsandele fra de fysiske butikker, procent for procent; de seneste år med ekspresfart.
Kunderne er i dag flere end tre millioner danskere, men der er især to grupper, der skiller sig ud: Børnefamilierne, der køber for store beløb ad gangen, og de 18-25-årige, der køber for små beløb – til gengæld handler de ofte og køber mange flere typer af varer end andre.
Om få år begynder generationen, der aldrig har kendt til en tid uden internettet, at blive børnefamilier. Når de to forbrugergrupper smelter sammen til én, er det, at internetbutikkernes brancheforening, FDIH, taler om “ketchupeffekt”, om en eksplosion i handel på nettet, der vil forandre detailbranchen.
På nettet er fysisk afstand ligegyldig, og man kan lige så godt købe varen i Estland som i Esbjerg. Men spørgsmålet er, om de danske netbutikker er klar, oplyser business.dk.
Det indre marked gør handel i EU let for forbrugerne. Danskerne brugte 46 mia. kr. på nettet i 2011, og ni af milliarderne landede uden for landets grænser. |
|

