2. oplag af kunstbog går i trykken Kommunikationsbureauet Tilsted & Co udgav en ny kunstbog med 43 kunstnere i grænselandet i samarbejde med Rømø-Tønder Turistforening og Kulturelt Forum i Tønder Kommune. Præsentationen fandt sted på Schackenborg Slot kort før jul. Nu er bogen udsolgt og 2. oplag er sendt i trykken.
Bogen er blevet særdeles godt modtaget, og kunstnere efterspurgte allerede flere bøger og et øget oplag få dage efter udgivelsen og præsentationen.
Kunstbogen til Rømø-Tønder Turistforening er et aktiv led i et stort EU-projekt om Nationalpark Vadehavet i Danmark og Schleswig-Holstein med titlen "Natur og turisme". Bogens titel er ”Kunstens spor i Nationalpark Vadehavet”.
Fotograf Ole Mortensen skabte billederne. Journalist Carsten Tolbøll har skrevet teksterne, AD´er Anette Christensen layoutede og Bent Tilsted, Tilsted & Co, stod for det kreative og koordineringen i tæt samarbejde med kunden, Rømø-Tønder Turistforening, ved turistchef Bodil Glistrup Thomsen og konsulent Jørgen Hansen i samarbejde med Kulturelt Forum i Tønder Kommune ved formand Hanne Sönnichsen. |
Foto Ole Mortensen/Tilsted & Co.
En kunstner på Rømø dæmningen. Foto Ole Mortensen/Tilsted & Co |


